Búvárszivattyú
4"-os tisztavizes szivattyúk, melyek elektromos motorral vannak szerelve vízkezelési és szállítási feladatokra használhatóak.
Alapvető segédlet a megfelelő szivattyú kiválasztásához:
1, Vízszállítás (Q):
Amennyiben a szivattyú kiválasztásakor nem ismert a csőkút vízadó képessége, érdemes a minimális vízigénnyel kalkulálnunk (Q=vízszállítás).
Ha több vizet veszünk ki a kútból, mint amit az adni képes, akkor magát a szivattyút is károsíthatjuk – még akkor is, ha a szivattyúnk el van látva szárazonfutás elleni védelemmel.Öntözés vagy más vizes alkalmazás esetén a gyártó által megadott adatok a mérvadók.
2. Nyomás
Annak érdekében, hogy a megfelelő működtetési nyomást biztosítani lehessen a rendszer legmagasabb vízkivételi pontján, az alábbi kalkulációt javasoljuk elvégezni. A szivattyú által igényelt nyomás meghatározása: H = A + B + C
H: Teljes emelőmagasság méterben, dinamikus nyomásigény + 3% biztonsági faktor
A: A víz szintje és a földfelszín közötti legnagyobb távolság a szivattyú üzemelése közben.
B: Távolság a földfelszíntől a legmagasabb vízkivételi pontig.
C: Szükséges nyomás a legmagasabb vízkivételi pontig + nyomásveszteség.
A teljes emelőmagasság (H) a minimum nyomásigényre utal.
Ezt befolyásolhatja a kút dinamikus vízszintje: a működő szivattyú miatt a vízszint változó. Ebben az esetben a dinamikus vízszinttel kell számolni, hogy elkerüljük a túlnyomást. Öntözés vagy más vizes alkalmazás esetén a gyártó által megadott adatok a mérvadók.
A 10cm-nél nagyobb átmérőjű felhasználások esetében megfelelő hűtőköpenycső telepítését javasoljuk, hogy a motor hűtéséhez szükséges áramlást biztosítsuk.
Minden 90°-os könyök vagy szelep esetén a veszteség: 0,18m
Minden visszacsapó szelep esetén a veszteség: 0,5m
Amennyiben lehetséges, kerüljük el a 15% feletti veszteséget (15m veszteség 100m-en).
A PE-cső belső átmérője tekintetében mi ezzel számolunk: PE100 UNI 10910